Bushveldt Field Carry Bag AR 1200 – Sand#FCBAR1200-S
R4,442.55 (Price Inclusive of VAT)
2 in stock
Category: Range Bags/Cases
Tags: Rifle Bag, Rifle Bags
Description
Field Carry Bag AR 1200 – Sand
- Manufactured from durable rip stop canvas.
- Accommodates 1 rifle.
- Removable Back Pack Carry system
- Back Pack carry system adjustable
- Drag Handles on both ends
- Internal Retaining Pouch & adjustable straps.
- Internal suppressor pouch.
- Water resistant
- YKK Zippers, with Press stud dust cover.
- The shape of the bag reduces possibility of identification of contents when carrying in public
- Foam lined.
- Removable foam panel.
- Can be used as shooting mat when opened flat.
- Molle System to attach pouches on the outside.
- Includes 2 x Molle PouchesÂ
- Size 1200mm length X 370mm wide X 65mm thick X 3.35Kg